Domov

Domov

Zosilňovač do auta

V prvej časti si priblížime hlavné dôvody pre použitie zosilňovača v aute, spolu s jeho technickými vlastnosťami a parametrami. 

     V súčasnej dobe keď nás hudba obklopuje a patrí neodmysliteľne k životnému štandardu nášho storočia, je samozrejmosťou, že súčasťou každého automobilu je autorádio a reproduktory. V aute človek denne strávi v priemere aj niekoľko hodín a tento čas určite rád využije na počúvanie svojej obľúbenej hudby. Dnešné moderné automobily sú vo väčšine prípadov vybavené pomerne kvalitným autorádiom v spojení s multimediálnymi prehrávačmi, ktoré sú schopné prehrávať obľúbenú hudbu, prípadne video z prenosných zariadení. Aj keď kabína automobilu nie je práve najvhodnejším priestorom pre počúvanie hudby, nič nám nebráni v tom aby sme celkový výsledný dojem z posluchu vylepšili. Okrem autorádia s CD, MP3 prehrávačom je ďalším dôležitým článkom systému zosilňovač a reproduktory. Tieto sa podstatnou mierou podieľajú na výslednej kvalite prenosu hudby, správ a dopravných informácií do priestoru kabíny automobilu.

       Dôležitými parametrami reproduktorov sú frekvenčný rozsah, citlivosť, výkon a impedancia. V automobiloch sa používajú reproduktory s impedanciou 4 Ohm. Pohon týchto reproduktorov zabezpečuje nízkofrekvenčný zosilňovač, ktorý je súčasťou každého autorádia. jeho výkon je rádovo v desiatkach wattov. Pokiaľ pre kvalitnú reprodukciu slova v automobile postačuje stredný výkon tohto zosilňovača, pre kvalitnú reprodukciu hudby je potrebný zosilňovač s vyšším výkonom. Dosiahnuteľný výkon každého zosilňovača je závislý od zdroja energie, respektíve jeho napájania. Zdrojom energie pre zosilňovač v osobnom automobile je akumulátor, ktorý dokáže dodávať veľké prúdy, pri napätí cca 12 až 14 voltov. Koncové nízkofrekvenčné zosilňovače, ktoré sú súčasťou autorádií, sú napájané týmto napätím a ich výkon je limitovaný práve výškou tohto napätia. V spojení s reproduktormi s menším priemerom a naviac nižšou citlivosťou sa ich zvukový prejav môže zdať často nedostatočný, ochudobnený o najnižšie zvukové frekvencie. Zvyšovaním hlasitosti prípadne zvýrazňovaním basových tónov následné narastá len nežiadúce skreslenie výsledného zvuku. V tomto prípade je na mieste použitie externého, samostatného zosilňovača. Pri výkonných zosilňovačoch do auta je potrebné k dosiahnutiu vysokého výkonu, vyššie napájacie napätie ako spomínaných 14 voltov. Z tohto dôvodu je súčasťou zosilňovačov do auta menič napätia, ktorý vytvorí dostatočne vysoké napájacie napätie aj pre zosilňovače s výkonom rádovo stoviek wattov.

Výber vhodného zosilňovača do auta

       V ponukách obchodov je v súčasnosti veľké množstvo zosilňovačov do auta rôznych značiek a parametrov. S tým je spojený problém vhodného výberu pre bežného spotrebiteľa. Pre kvalitnú reprodukciu hudby v aute ako už bolo uvádzané, potrebujeme zosilňovač s dostatočne vysokým výkonom. Na našom trhu sa samozrejme vyskytujú aj lacné zosilňovače, malých rozmerov a váhy často vybavené lákavými nápismi o výkone vo wattoch, ktoré sú  na zlepšenie kvality hudby v aute nevhodné a nepoužiteľné.

Tieto zosilňovače, sú z technického hľadiska vybavené jedným integrovaným obvodom s pár súčiastkami a navyše bez meniča napätia. Kvalita zvuku a dosiahnuteľný výkon je nedostatočný.

Technické parametre zosilňovačov do auta

       Zosilňovače do auta sa delia podľa typu zapojenia a kanálov. Najpoužívanejšie typy zosilňovačov poľa zapojenia sú zosilňovače triedy A/B. Vyznačujú sa výbornými technickými parametrami a prijateľnou cenou. Účinnosť týchto zosilňovačov je cca 60 %. V praxi to jednoducho znamená, že veľa dodanej energie sa premieňa na teplo. Z tohto dôvodu sú skrinky alebo kryty týchto zosilňovačom tvorené veľkým hliníkovým chladičom, pre čo najlepší odvod tohoto tepla. Ďalším typom zosilňovača do auta, sú zosilňovače triedy D. Jedná sa o zosilňovače na digitálnom princípe spracovania signálu. Ich technické riešenie je zložitejšie, čomu zodpovedá u kvalitných prístrojov aj vyššia cena. Výhodou je vysoká účinnosť  cca 90 % a nízka hmotnosť v porovnaní s bežnými typmi zosilňovačov.  

     SONY, 2x65W XMN502.EUR               Zosilňovač do auta SONY, 4x70W XMN1004.EUR

Podľa počtu kanálov sa zosilňovače delia prevažne na 2- kanálové a 4- kanálové. Súčasťou zosilňovačov je aj elektronická frekvenčná výhybka na priame pripojenie daných reproduktorov. Pri výbere zosilňovača sú podstatné hlavne jeho technické parametre a spôsob využitia. To v praxi znamená pripojenie konkrétneho zosilňovača len na subwoofer, alebo aj na napájanie predných, prípadne zadných reproduktorov. V prípade, že počítame s pripojením zosilňovača len na subwoofer, zvolíme 2-kanálový, alebo 1-kanálový zosilňovač.

       Základným technickým parametrom podľa ktorého vyberáme zosilňovač je jeho výkon, udávaný vo W (wattoch). Samotný údaj o výkone P (W), pokiaľ nie je uvádzaný pri určitom skreslení (%) a menovitej záťaži (Ω) je nepresným údajom. Väčšinou pri zosilňovačoch sa udáva hodnota R.M.S výkonu - efektívna hodnota, so vzťahom k určitej Rz- impedancii. Údaj o maximálnom výkone je pri výbere zosilňovača do auta, nepodstatným údajom. Frekvenčný rozsah zosilňovača udávaný v Hz (hertzoch), je ďalším z technických údajov, ktoré vyjadrujú čo to o konkrétnom zosilňovači. Rozsah 20 Hz - 20 000 Hz je štandardom pre všetky zosilňovače, ale stretneme sa aj zo zosilňovačmi s väčšími frekvenčným rozsahom, hlavne vyšších frekvencií. Tieto zosilňovače sú po technickej stránke stabilnejšie a zvukovo aj lepšie hodnotené. Impedancia, alebo zaťažovací odpor zosilňovača je menovitá impedancia záťaže reproduktora do ktorej daný zosilňovač môže dlhodobo dodávať svoj efektívny výkon, bez poškodenia. Tu platí zásada, že hodnota impedancie reproduktora, nesmie byť nikdy nižšia ako najnižšia hodnota impedancie daného zosilňovača udávaná výrobcom.

       Najvýkonnejšie zosilňovače dokážu dodávať svoj výkon do 2-ohmovej záťaže, prípadne 1-ohmovej záťaže. Sú to kvalitné typy zosilňovačov s dostatočne výkonným koncovým stupňom, rozmerovo a váhovo a  patria medzi najväčšie a najťažšie. Obecne sú tieto zosilňovače po kvalitatívnej a zvukovej stránke, veľmi vysoko hodnotené.