Slúchadlá

Slúchadlá

Slúchadlá slúžia na poskytovanie vysoko kvalitného zvukového výstupu napr. hudby, filmov alebo reči v prípadoch ak nechcete byť rušení okolím, alebo nechcete rušiť ľudí okolo vás. Rozdeľujú sa hlavne podľa účelu použitia a vyhotovenia. Podľa použitia sa delia na domáce Hi-fi slúchadlá, štúdiové Hi-End slúchadlá, herné slúchadlá, herné slúchadlá s mikrofónom, kancelárske slúchadlá k počítaču, zvyčajne s mikrofónom a slúchadlá k telefónom s mikrofónom.

Hlavne delenie je podľa vyhotovenia na káblové a bez káblové čiže bezdrôtové slúchadlá.

Káblové slúchadlá sa pripájajú k zariadeniu káblom s rôznou dĺžkou ukončeným konektorom Jack 3,5mm, prípadne 6,3mm, alebo USB konektorom. Výhodou je kvalita zvuku a odpadá starostlivosť o nabíjanie, nevýhodou obmedzenie pohybu pri počúvaní.

Bezdrôtové slúchadlá pre svoju prevádzku nepotrebujú žiaden kábel, fungujú na princípe bezdrôtovej technológie. Môžu mať rôzne typy vyhotovenia, často v spojení s mikrofónom. Obľúbené sú malé True Wireless oddelené slúchadlá, každé samostatným zdrojom energie čiže batérie, pripojeným k zariadeniu, alebo telefónu bezdrôtovo cez Bluetooth. Výhodou je voľnosť pohybu pri počúvaní, alebo telefonovaní. Nevýhodou je potreba občasného nabíjania slúchadiel.

Ďalej sú oba typy rozdeľované na náhlavné tzv. cez hlavu s konštrukciou spájajúcou obe slúchadlá. Tieto môžu byť vyhotovené ako otvorené slúchadlá, polo-uzavreté, alebo uzavreté s uzavretou konštrukciou. Výhodou otvorenej konštrukcie je možnosť vnímať čiastočne aj zvuk okolia, nevýhodou čiastočne ovplyvňovať zvukom svoje okolie. Uzavreté slúchadlá poskytujú vysokú úroveň izolácie hluku, takže počúvate bez vonkajšieho rušenia a bez toho aby ste rušili ostatných.

Malé oddelené slúchadla do uší sú pohodlné slúchadlá, ktoré sa zasúvajú do uší. Sú vhodné napríklad na cestovanie.

Ďalšou kategóriou sú typy slúchadiel, ktoré sa nasadzujú na uši, alebo lícne kosti. Veľmi dobre poslúžia aj pri športe.

Produkt pridaný na porovnanie.