Zosilňovač do auta

Zosilňovač do auta

     V súčasnej dobe keď nás hudba obklopuje a patrí neodmysliteľne k životnému štandardu nášho storočia, je samozrejmosťou, že súčasťou každého automobilu je autorádio. V aute denne strávime v priemere aj niekoľko hodín a tento čas určite každý rád využije na počúvanie svojej obľúbenej hudby. Dnešné moderné automobily sú vybavené kvalitným autorádiom v spojení s multimediálnym prehrávačom, ktoré je schopné prehrávať hudbu, prípadne video. Kabína automobilu nie je práve najvhodnejším priestorom pre počúvanie hudby, ale nič nám nebráni v tom aby sme celkový výsledný dojem z tohoto posluchu vylepšili. Okrem autorádia s prehrávačom je ďalším dôležitým článkom audio systému zosilňovač a reproduktory. Tieto sa podstatnou mierou podieľajú na výslednej kvalite celkového zvuku.

     Zosilňovač do auta je potrebný, pretože dokáže poskytnúť výkon, ktorý štandardný zvukový systém väčšinou nemá. Vyšší výkon, ktorý dodáva do reproduktorov má za následok zvýšenie kvality zvuku. To znamená, že hudba bude znieť čistejšie, detailnejšie a hlasnejšie. Zosilňovač môže zlepšiť frekvenčný rozsah zvuku a v hudbe budete počuť viac detailov vo vysokých a nízkych frekvenciách. Basové tóny budú znieť mohutnejšie a hlasnejšie bez skreslenia z nedostatku výkonu.

     Dosiahnuteľný výkon každého zosilňovača je závislý od zdroja energie, respektíve jeho napájania. Zdrojom energie pre zosilňovač v osobnom automobile so spaľovacím motorom je akumulátor, ktorý dokáže dodávať veľké prúdy, pri napätí cca 12 až 14 voltov. Koncové nízkofrekvenčné zosilňovače, ktoré sú súčasťou autorádií, sú napájané týmto napätím a ich výkon je limitovaný práve výškou tohto napätia. V spojení s reproduktormi s menším priemerom a naviac nižšou citlivosťou sa ich zvukový prejav môže zdať často nedostatočný, ochudobnený o najnižšie zvukové frekvencie. Zvyšovaním hlasitosti prípadne zvýrazňovaním basových tónov následné narastá len nežiadúce skreslenie výsledného zvuku. V tomto prípade je na mieste použitie externého, samostatného zosilňovača. Pri výkonných zosilňovačoch do auta je potrebné k dosiahnutiu vysokého výkonu, vyššie napájacie napätie ako spomínaných 14 voltov. Z tohto dôvodu je súčasťou zosilňovačov do auta menič napätia, ktorý vytvorí dostatočne vysoké napájacie napätie aj pre zosilňovače s výkonom rádovo stoviek wattov.

Zosilňovač do auta

Výber vhodného zosilňovača do auta

      V ponukách je v súčasnosti veľké množstvo zosilňovačov do auta rôznych značiek a parametrov. S tým je spojený problém vhodného výberu pre bežného spotrebiteľa. Pre kvalitnú reprodukciu hudby v aute, potrebujeme zosilňovač s dostatočne vysokým výkonom.

      Zosilňovače do auta sa delia podľa typu zapojenia a kanálov. Najpoužívanejšie typy zosilňovačov poľa zapojenia boli zosilňovače triedy A/B. Vyznačujú sa výbornými technickými parametrami a prijateľnou cenou. Účinnosť týchto zosilňovačov je cca 60 %. V praxi to jednoducho znamená, že veľa dodanej energie sa premieňa na teplo. Z tohto dôvodu sú skrinky alebo kryty týchto zosilňovačom tvorené veľkým hliníkovým chladičom, pre čo najlepší odvod tohoto tepla. Ďalším typom zosilňovača do auta, sú zosilňovače triedy D. Jedná sa o zosilňovače na digitálnom princípe spracovania signálu. Ich technické riešenie je zložitejšie, čomu zodpovedá u kvalitných prístrojov aj vyššia cena. Výhodou je vysoká účinnosť  cca 90 % a nízka hmotnosť v porovnaní s bežnými typmi zosilňovačov.           

     Podľa počtu kanálov sa zosilňovače delia prevažne na 2- kanálové a 4- kanálové. Súčasťou zosilňovačov je aj elektronická frekvenčná výhybka na priame pripojenie daných reproduktorov. Pri výbere zosilňovača sú podstatné hlavne jeho technické parametre a spôsob využitia. To v praxi znamená pripojenie konkrétneho zosilňovača len na subwoofer, alebo aj na napájanie predných, prípadne zadných reproduktorov. V prípade, že počítame s pripojením zosilňovača len na subwoofer, zvolíme 2-kanálový, alebo 1-kanálový zosilňovač.

      Základným technickým parametrom podľa ktorého vyberáme zosilňovač je jeho výkon, udávaný vo W (wattoch). Samotný údaj o výkone P (W), pokiaľ nie je uvádzaný pri určitom skreslení (%) a menovitej záťaži (Ω) je nepresným údajom. Väčšinou pri zosilňovačoch sa udáva hodnota R.M.S výkonu - efektívna hodnota, so vzťahom k určitej Rz- impedancii. Frekvenčný rozsah zosilňovača udávaný v Hz (hertzoch), je ďalším z technických údajov, ktoré vyjadrujú čo to o konkrétnom zosilňovači. Rozsah 20 Hz - 20 000 Hz je štandardom pre všetky zosilňovače, ale stretneme sa aj zo zosilňovačmi s väčšími frekvenčným rozsahom, hlavne vyšších frekvencií. Tieto zosilňovače sú po technickej stránke stabilnejšie a zvukovo aj lepšie hodnotené. Impedancia, alebo zaťažovací odpor zosilňovača je menovitá impedancia záťaže reproduktora do ktorej daný zosilňovač môže dlhodobo dodávať svoj efektívny výkon, bez poškodenia.

     Najvýkonnejšie zosilňovače dokážu dodávať svoj výkon do 2-ohmovej záťaže, prípadne 1-ohmovej záťaže. Sú to kvalitné typy zosilňovačov s dostatočne výkonným koncovým stupňom. Obecne sú tieto zosilňovače po kvalitatívnej a zvukovej stránke, vysoko hodnotené. V konečnom dôsledku vám zosilňovač umožní vytvoriť zvukový systém s kvalitnejším a detailnejším zvukom, ktorý zodpovedá vašim požiadavkám.

Produkt pridaný na porovnanie.